Přemýšleli jste někdy nad kariérou jako freelancer (čti „volnonožec“), ale báli jste se toho, co to obnáší? Pak je tento článek pro vás jako stvořený. Ráda bych se zde podělila o své zkušenosti se začátkem podnikání. Podnikám již 3 roky a zažila jsem pády, úspěchy, nezaplacené faktury i nedorozumění s klienty.
Jako první je důležité si ujasnit, v čem vlastně chcete podnikat. Ne nutně si hned musíte založit živnost, dát výpověď v práci a skočit do toho rovnou po hlavě. Pokud si nejste jisti, jestli je váš plán na podnikání konkurenceschopný a hlavně výdělečný – (tzn. že z něj zaplatíte sociální, zdravotní, náklady na podnikání a náklady na svoji osobu), můžete si mezitím zkusit dát živnost jako vedlejší činnost a věnovat se tomu ve svém volném čase.
Jak na to? Jednoduše. Zajděte si na živnostenský úřad s tisícovkou v kapse a založte si volnou živnost. Pak zajděte na sociálku, kde doložíte, že jste zaměstnaný a tudíž nebudete odvádět zálohy za sociální pojištění (odvádí je váš zaměstnavatel). To samé uděláte u své zdravotní pojišťovny – a je to! (V případě, že jste student, je to to samé, doložíte potvrzení o studiu a dál neřešíte.) POZOR! Řešit to budete, až přesáhnete určitou fakturovanou částku za rok. Když jsem si tehdy živnost zakládala já, byla tato hranice kolem 70 000 Kč/rok (pokud si živnost založíte v půlce roku, limit máte 35 000 Kč – celková částka se rozpočítá).
Finančnímu úřadu je v podstatě jedno, jestli máte vedlejší nebo hlavní činnost. Co je zajímá je to, že do března následujícího roku musíte podat daňové přiznání, kde jednoduše sečtete všechny faktury a odečtete náklady, co jste dali do podnikání. Pokud se podnikání stane vaší hlavní činností, každý měsíc budete posílat zálohy na sociální a zdravotní. Ty se každý rok zvyšují, v průměru to je dohromady 5000 Kč měsíčně. Pokud budete vydělávat víc, minimální zálohy se budou zvyšovat. Na konci roku můžete i případně doplácet, protože původní zálohy byly příliš nízké. První rok vám nemají z čeho vypočítat, jaké zálohy budete platit. Budete tedy platit ty povinné minimální, které na konci roku případně doplatíte a nastavíte si nové, vyšší zálohy. Ale nebojte se, nemluvíme tu o nějakých šílených částkách. Kolik budete platit si můžete jednoduše spočítat v online kalkulačkách pokud budete mít představu, kolik za rok vyfakturujete.
Daňové přiznání? Není to takový strašák. První daňové přiznání jsem si nechávala dělat od účetní. Bylo to z důvodu, že jsem v tom roce kromě podnikání byla i student a zaměstnanec. Další roky jsem zvládla sama pomocí online formulářů, které asi za 200 Kč udělají práci za vás. A teď, jak je to s těmi náklady na podnikání? Máte dvě možnosti (pozor, stále píšu pokud nebudete plátci DPH). Buď si budete celý rok dávat na stranu faktury za programy, produkty, nájem, … co jste investovali do podnikání, a nebo (pokud ty výdaje nejsou tak vysoké) využijete možnost paušálu. Paušál 60 % je univerzální a značně výhodný pro všechny, kteří podnikají v podobném oboru, jako já. Nemusíte dokládat náklady a jednoduše počítáte s tím, že vaše náklady činily 60 % zisku. Jednoduché že? Takže: 100 000 Kč jsem vyfakturovala > 60 000 Kč jsem investovala do podnikání a tedy > 40 000 Kč jsem vydělala > z toho odvedu daň 15 %.
Ale ono to s tou daní taky není tak horký, jak se zdá. Pokud bychom počítali s tímto příkladem, že za rok vyfakturujeme 100 000 Kč a čistý zisk by byl 40 000 Kč (to že v realitě byl zisk vyšší nikoho nezajímá > bohužel ani banku, až budete žádat o hypotéku – to musíte rok předtím dost krutě přiznat, že náklady máte 10 % a zaplatíte pořádně na dani), vychází to, že jste za měsíc vydělali jenom 3300 Kč. No a co by vám z toho měl stát ještě brát, když je to míň jak minimální mzda? 😀
I kdybychom počítali s nějakými reálnějšími čísly, pořád máte slevu na daňového poplatníka, která to do cca 400 000 Kč stále pokryje.
A nyní, od roku 2021 jste se mohli také přihlásit k paušální dani, která to celé ještě zjednodušuje. Do 1 000 000 Kč každý měsíc odvedete 5500 Kč a jste vysmátý. Jojo, důchod asi nebude nic extra, nemocenská neexistuje… Ale to jste přece chtěli ne? Finanční nezávislost. Musíte být svědomití a odkládat si peníze na horší časy. Počítat a předvídat. Chápu, že tohle může lec koho odradit, ale narovinu, pochybuji, že se důchodu vůbec dočkám, na stát bych tolik nespoléhala.
Uff, ufff tak to bychom měli takové ty formalitky, co vás jako OSVČ budou čekat. Osobně to nepovažuji za nějakou přítěž, všehovšudy jsem na úřadě jenom jednou za rok, a to kvůli podání daňového přiznání a přehled záloh na sociální a zdravotní – to máte za půl dne vyřízený i s otravným parkováním.
Těší mě, že jste se dostali až sem. Ráda bych ještě podotkla, že nejsem žádný daňový poradce a informace, které zde píšu se můžou změnit, nebo můžou být nepřesné.
V další článku bych se ráda zaměřila na budování sítě klientů a brandu.
Pomohl vám tento článek? Budu ráda, když mi to dáte vědět do komentářů.